11

Flekso Baskı Ustası Başarı Kriterleri

Flekso Baskı uzmanlığı konusunu 5 başlıkta inceleyebiliriz:

  1. Flekso Baskı Ustası Ne Demek?
  2. Flekso Baskı Ustası Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
  3. Flekso Baskı Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?
  4. Flekso Baskı Ustası Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?
  5. Flekso Baskı Ustası Başarı Kriterleri Nelerdir?

Flekso Baskı Ustası Ne Demek?

Flekso baskı ustası nedir sorusuna kısaca, Flekso makinesiyle üretim yapan deneyimli personel cevabı verilebilir. Operatörden farklı olarak bu kişiler, kullanılan makineler konusunda deneyimlidir. Ayrıca Flekso baskı ustası iş tanımı arasında baskı biriminin iş planlarını ve ürün denetlemelerini yapmak da yer alabilir. Her ürün için hangi makine ayarları ve malzemenin gerektiği konusunda bilgilidir. Gerekli önlemleri, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alarak baskı işlemlerini gerçekleştirir. Sorumluluğu altında operatörler bulunur. Bu kişilere işi öğretme açısından yardımcı olur ve liderlik eder. Çalışanlar tarafından baskı işlemi sırasında gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığını kontrol eder. Eksilen baskı malzemelerin temin edilmesini sağlar. Baskı makinelerinde çıkabilecek basit sorunları giderir. Daha karmaşık sorun veya makine arızası gibi durumları yetkili kişilere bildirir.

Flekso Baskı Ustası Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Flekso baskı ustası ne iş yapar sorusunun cevabı çok çeşitlidir. Baskı işlemlerinin yanı sıra proje plan ve organizasyon aşamalarında da görev alabilir. Birim sorumlusu yoksa idari görevleri de üstelenebilir. Projenin tamamlanması için görev dağıtımı sorumluluğunu yerine getirebilir. Flekso baskı ustası görevleri şu şekilde listelenebilir:

Üretim sırasında çevre önlemlerini alır. Kullanılacak malzeme, kimyasal madde ve makine için gerekli güvenlik ayarlarını kontrol eder.

Şirket kârını artırabilmek için enerji ve malzeme verimliliği konusunda önerilerde bulunur. İş süreçlerinin iyileştirilme çalışmalarına destek olur.

Yapılacak işin özelliğine uygun olarak gerekli malzemelerin temin edildiğinden emin olur. Yaptığı bütün işlemleri kayıt altına alır.

Herhangi bir kaza veya malzeme eksikliği gibi durumlarda amire haber verir.

Makinenin ön güvenlik önlemlerini aldıktan sonra çalıştırır. İş özelliğine bağlı olarak bobin ve bıçak seçimini yapar. Doğru ve güvenli şekilde bu parçaları makineye bağlar.

Baskısı yapılacak iş için gerekli üniteleri hazırlar. Kullanılacak kimyasal maddeleri haznelere döker. Kalıpları bağlar.

Baskı bittikten sonra makineyi kapatır. Düzenli aralıklarla bakımını ve temizliğini gerçekleştirir.

Diğer çalışanlara makine kullanımı, bakımı, iş planı, materyal kullanılışı gibi konularda yol gösterici olur.

Flekso Baskı Ustası Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Flekso baskı ustası nasıl olunur sorusuna, en az ortaöğretim mezuniyetine sahip olmak yeterlidir cevabı verilebilir. Teknik lise veya meslek lisesi mezunları avantaj sağlar. Bazı kurumlar ise bu pozisyon için ön lisans diploması isteyebilir. Ön lisans olarak ise Matbaacılık ve Baskı Teknikleri bölümü öne çıkar. Bu resmi eğitimlerin yanı sıra Flexo makinesine yönelik kurs veya eğitime katılmış olmak da önemlidir. Kurslar hem özel hem de devlet kurumları tarafından verilir. Bu kurslar sayesinde kişiler hem kendini bu alanda geliştirir hem de sertifikaya sahip olur. Flexo baskı makinesi sertifikasına sahip kişiler yetkinliklerini işe alım başvurularında kolayca gösterebilir.

Yenilikler, ücretsiz e-booklar ve eğitimler için ironi kimya sosyal medya hesaplarını takip edin…

Flekso Baskı Ustası Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Flexo baskı ustası pozisyonunda çalışabilmek için daha önce flexo baskısı alanında çalışmış olmak gereklidir. Alana yönelik ilgi, çalışma ve deneyime ek olarak Flexo baskı ustası pozisyonunda başarılı olabilmek için bazı yetenek ve özelliklere sahip olunmalıdır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Üretim sırasında güvenlik kurallarına ve şirket tarafından belirlenen kalite standartlarına uymalıdır.

En ince ayrıntıya kadar dikkatli olmalıdır.

Sorumluluğu altında bulunan çalışanlara iyi liderlik edebilmelidir.

Takım çalışmasına yatkın olmalıdır.

Esnek veya vardiyalı çalışma saatlerine uyum sağlamalıdır.

Flekso Baskı Ustası Başarı Kriterleri Nelerdir?

Flexo baskı ustası olarak daha çok ambalaj veya baskı sektöründe çalışılır. Ancak üretimin ve paketlemenin yapıldığı çeşitli fabrikalar veya atölyelerde de görev alınabilir. Flexo baskı ustası maaşları; görev tanımı, flexo baskısı alanındaki deneyimleri ve alınan eğitimler gibi özelliklere göre değişir. Flexo baskı ustası işe alım şartları her kurum için farklılık gösterebilir. Genel olarak şartlar şu şekildedir:

Daha önce belli bir süre boyunca Flekso baskı makinesini kullanmış olmak.

Flekso makinesinin özellikleri, kullanımı, bakımı, parçaları gibi konularda bilgili olmak.

Vardiyalı, esnek veya yoğun iş temposuna ayak uydurabilmek.

Birçok makinenin yer aldığı fabrikalarda görev alındığı için gürültülü ortamlarda stres altında rahat çalışabilmek.

Baskı makinesi kullanımı sırasında yasalar ve şirket tarafından belirlenmiş kişisel koruyucu donanımları düzgün şekilde kullanmak.

Sorumluluğu altındaki personellerin güvenlik önlemlerini sağlamak.

Ekip çalışmasına yatkın olmak ve çalışanlara iyi liderlik edebilmek.

Makine bakımını düzenli olarak yapmak ve oluşabilecek arızaları en kısa sürede gidermek.

Comments are closed.